VÝSLEDKY OSVĚTOVÉ KAMPANĚ - BEZPEČNĚ ZA VOLANTEM – PÉČE O ZRAK 2017 | SDRUŽENÍ OPTIKŮ - Mezinárodní sdružení optiků a optometristů

VÝSLEDKY OSVĚTOVÉ KAMPANĚ - BEZPEČNĚ ZA VOLANTEM – PÉČE O ZRAK 2017

Výsledky osvětové kampaně - Bezpečně za volantem – péče o zrak 2017

Od května 2017 do července 2017 proběhla ve všech krajích ČR osvětová kampaň Bezpečně za volantem – péče o zrak určená pro všechny účastníky silničního provozu.

Z celkového počtu 1080 otestovaných řidičů jsme zjistili, že téměř polovina řidičů má zrak nedostatečný k řízení motorového vozidla.

Téměř 80% řidičů má velmi sníženou viditelnost při špatných viditelnostních podmínkách jako je mlha, déšť, šero a při oslnění protijedoucích vozidel.

Přesto, že tyto nedostatky se dají řešit brýlovou korekcí, řidiči toho nedbají a korekci nepoužívají, čímž se velmi násobí pravděpodobnost dopravní nehody.

Testování zraku v číslech

celkem otestováno 1080 řidičů

Z toho 1/3 žen a 2/3 mužů

věková hranice řidičů 18 – 97 let

Hodnoty zraku:

Pod 50% - velmi špatné

50 – 70 % - špatné

70 – 90 % - nevyhovující

90 – 100% - vyhovující

Pod 50% má velmi špatný zrak 5,04% řidičů

na 50 – 70% má špatný zrak 21,06% řidičů

na 70 – 90% má nevyhovující zrak 23,85% řidičů

na 90 – 100% má vyhovující zrak 50,05% řidičů

Z celkového počtu otestovaných účastníků používá korekci 518 řidičů což je 48%.

Z účastníků, kteří korekci používají je 49,36% řidičů, kteří mají korekci nevyhovující pro řízení motorového vozidla.

Závěr z testu zraku

Téměř polovina řidičů vidí za volantem nekvalitně a někteří by za volant vůbec neměli usednout, protože jejich zrak je velmi nedostatečný.

Doporučení

Pro každého řidiče, který zjistil, že má nedostatečnou korekci nebo ji nepoužívá přesto, že by ji používat měl, by zjištění o špatném zraku mělo být velkým vykřičníkem a varováním.

Na silnicích nastává mnoho nepředvídatelných situací, kdy každá setina vteřiny rozhoduje o osudech lidí, a proto je zapotřebí rychlé reakce, kterou můžeme ovlivnit právě správným zrakem.

Při tom stačí tak málo, a to uvědomit si, že špatný zrak snižuje reakci na danou situaci stejně tak jako je požití alkoholu nebo omamných látek.

Proto nepodceňujte kvalitu svého zraku a raději si nechte zrak správně přeměřit ve specializovaných očních optikách nebo ordinacích očních lékařů, protože na spoustě dopravních nehod se podílí špatné vidění.