| SDRUŽENÍ OPTIKŮ - Mezinárodní sdružení optiků a optometristů

Záštita ředitele ŘSDP

Záštitu ředitele služby dopravní policie nad osvětovou komunikační kampaní "Bezpečně za volantem - Péče o zrak 2015" přejal 
plk. Ing. Tomáš LERCH
Dokument (pdf...)

Kontakt

Mezinárodní sdruženi
optiků a optometristů, o.s.

Právní forma : spolek
IČO: 228 97 917
L 5957 vedená u Krajského soudu v Plzni
zapsaného dne 1.ledna 2014

Datum vzniku:
16.března 2011
Sídlo:
Kolinec č.p. 12, 341 42 Kolinec       

Kancelář: 
Velichovská 1701/9
155 00 Praha 5

GSM: 731 409 667, 734 101 620

e-mail: info@sdruzenioptiku.cz

Osvětová kampaň „Bezpečně za volantem – PÉČE O ZRAK“, vstoupila do podvědomí veřejnosti v roce 2013, kdy probíhala na odstavných parkovištích v jednotlivých krajích ČR za asistence Dopravní policie a koordinátorů BESIPu. Mezinárodní sdružení optiků a optometristů se rozhodlo úspěšnou akci v letošním roce zopakovat v prostorách partnera kampaně, sítě čerpacích stanic Shell, za asistence optiků a optometristů. Přesná místa screeningu zraku naleznete na www.sdruzenioptiku.cz

Kampaň Bezpečně za volantem – Péče o zrak určená především řidičům motorových vozidel se sestává z bezplatného screeningu zraku.


V osvětové kampani „Bezpečně za volantem & Péče o zrak“ jde především o:

1/ seznámení s riziky špatné korekce nebo nedostatečné korekce zraku,
2/ doporučení optimální korekce pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu,
3/ upozornění na nebezpečnost brýlí tzv. „hotovek,“
4/ vysvětlení výhod kontrol zraku ve specializovaných optikách, které mají oprávnění k měření zraku
Realizační tým:

 

  


Představení osvětové kampaně
BEZPEČNĚ ZA VOLANTEM PÉČE O ZRAK 2018

Již šestým rokem pořádá MSOO, o.s., (Mezinárodní sdružení optiků a optometristů ČR) ve spolupráci s krajskými a okresními městy a jejich informačními centry osvětovou kampaň Bezpečně za volantem – péče o zrak. Záštitu nad touto kampaní převzal BESIP Ministerstva dopravy.

Hlavními partnery jsou: společnost Bausch Lomb, výrobce a distributor kontaktních čoček, společnosti Rodenstock, výrobce a distributor brýlových čoček, a společnost New Line Optics, distributor značkových brýlových obrub.

Zahájení kampaně proběhne 30.dubna 2018 formou billboardů v trvání 1měsíce, distribucí publikací Bezpečně za volantem – péče o zrak na informační centra v ČR a následně pak v měsíci červnu proběhne screening zraku účastníkům silničního provozu ve vybraných městech v prostorách informačních center nebo na místech k tomu určených ve všech krajích ve spolupráci s optometristy a koordinátory BESIPU Ministerstva dopravy.

Co je cílem osvětové kampaně

Pravidelným pořádáním osvětové kampaně Bezpečně za volantem – péče o zrak chceme zapůsobit a oslovit co nejvíce účastníků silničního provozu, a to především řidiče motorových vozidel, aby nepodceňovali pravidelné kontroly svého zraku a aby při řízení motorového vozidla používali korekci, kterou jim jejich optik nebo oční lékař doporučí.

Na trhu s oční optikou máme široký výběr brýlových skel pro řidiče, která usnadní vidění při snížené viditelnosti, např. Vlivem nepříjemných odlesků při dešti, sníženého vidění v mlze nebo za šera.

UPOZONĚNÍ: Čím jsou nebezpečné Brýle „HOTOVKY“

Důležitou informací pro širokou veřejnost je i fakt nesprávného používání tzv. BRÝLÍ HOTOVEK líbivého a lákavého designu, které si můžeme zakoupit v prodejnách řetězců, lékáren apod. za velmi nízkou cenu, která je však jen lákadlem pro nedostatečně informované uživatele.

Je nutné zdůraznit, že při dlouhodobém používání si můžeme nenávratně poškodit svůj zrak nebo způsobit nepříjemné bolesti hlavy. Tyto brýle je vhodné používat pouze jako „náplast“ do doby, než si pořídíte správné brýle nebo kontaktní čočky u svého optika.

CO JE SCREENING ZRAKU?

Screening – test zraku prováděný odborným týmem z MSOO ve složení optiků a optometristů na speciálním screeningovém přístroji prokáže, jak vidíte za šera, za mlhy, jaké máte prostorové vidění, jak vidíte na dálku a na blízko a zda máte v pořádku barvocit.

Specialisté test na místě vyhodnotí a případně doporučí odborné vyšetření – změření zraku ve specializovaných očních optikách – a zároveň poradí s řešením korekce při řízení motorového vozidla nebo pro práci v kanceláři apod.Bezpečně za volantem, péče o zrak

Osvětová kampaň 2018


Odborný štáb Mezinárodního sdružení ČR pod záštitou Ministerstva dopravy BESIP během dvou měsíců projel se screeningovým přístrojem Optovist Českou republiku a otestoval téměř 1500 mužů a žen starších 18ti let v průměrné věkové kategorii 45 let.

Bylo zjištěno, že 75% pacientů má nějakou oční vadu. Přes nesprávnou korekci brýlových nebo kontaktních čoček, astigmatismus, fórii nebo kontrastní problém.

60% pacientů má oční vadu takovou, která je nutná dále řešit. Takový pacienti byli dále posíláni za očním lékařem či optometristou. Dokonce 30% pacientů k nám přišlo v domnění absolutně perfektního zraku a optometristé pomocí screeningového přístroje - optovistu odhalili problém, který je nezbytně nutný řešit se specialistou. Zbylých 50% byli s oční vadou v minulosti seznámeni, ale jejich vada byla zanedbaná z důvodu nepravidelné kontroly u lékaře nebo optometristy.Pouze 25% klientů mělo zrak bez žádné oční vady.

Hlavními partnery letošní kampaně byli: Výrobce a distributor kontaktních čoček Bausch Lomb, výrobce a distributor brýlových čoček Rodenstock, distributor značkových brýlí ENNI MARCO, Klinika a oční optika Horní Počernice o dopravu štábu se postarala společnost Exclusive Cars, autorizovaný prodej a servis vozů značky Hyundai ze Žebráku.


Kontaktní osoba:

Ivana Urválková, prezidentka MSOO, o.s. tel: 731 409 667, i.urvalkova@seznam.cz

Natalie Venturová, tisková mluvčí MSOO, o.s. tel:731 418 888, natalieventurova@gmail.com


Vysvětlení:

Nesprávná korekce brýlových čoček znamená, že brýle nedostačují oční vadě, kterou pacient má. Z toho důvodu má zrak i přes brýle nebo čočky horší.

Astigmatismus - znamená jiné zakřivení rohovky, kdy oko není kulaté, ale roztáhlé např. jako baseballový míč

Forie - je šilhání nebo skryté šilhání, kdy pacient vidí obraz na který se kouká posunutě, než ve skutečnosti je

Kontrastní problém - pacienti nerozpoznávají detaily za šera nebo zhoršených viditelných podmínkách. Například pacient za těchto zhoršených viditelných podmínek nevidí přeběhnout zvíře přes silnici.

 

HLAVNÍ PARTNER 

Záštitu nad osvětovou kampaní 2018 udělilo
Ministerstvo dopravy BESIP


PARTNEŘI

   
   

 

Webdesign & hosting & Šumava: ŠumavaNet.CZ