ČLÁNKY, AKTUALITY | SDRUŽENÍ OPTIKŮ - Mezinárodní sdružení optiků a optometristů

ČLÁNKY, AKTUALITY
Cesta: www.sdruzenioptiku.cz > Články, aktuality

Záštita ředitele ŘSDP

Záštitu ředitele služby dopravní policie nad osvětovou komunikační kampaní "Bezpečně za volantem - Péče o zrak 2015" přejal 
plk. Ing. Tomáš LERCH
Dokument (pdf...)

Kontakt

Mezinárodní sdruženi
optiků a optometristů, o.s.

Právní forma : spolek
IČO: 228 97 917
L 5957 vedená u Krajského soudu v Plzni
zapsaného dne 1.ledna 2014

Datum vzniku:
16.března 2011
Sídlo:
Kolinec č.p. 12, 341 42 Kolinec       

Kancelář: 
Velichovská 1701/9
155 00 Praha 5

GSM: 731 409 667, 734 101 620

e-mail: info@sdruzenioptiku.cz

Osvětová kampaň „Bezpečně za volantem – PÉČE O ZRAK“, vstoupila do podvědomí veřejnosti v roce 2013, kdy probíhala na odstavných parkovištích v jednotlivých krajích ČR za asistence Dopravní policie a koordinátorů BESIPu. Mezinárodní sdružení optiků a optometristů se rozhodlo úspěšnou akci v letošním roce zopakovat v prostorách partnera kampaně, sítě čerpacích stanic Shell, za asistence optiků a optometristů. Přesná místa screeningu zraku naleznete na www.sdruzenioptiku.cz

Kampaň Bezpečně za volantem – Péče o zrak určená především řidičům motorových vozidel se sestává z bezplatného screeningu zraku.


V osvětové kampani „Bezpečně za volantem & Péče o zrak“ jde především o:

1/ seznámení s riziky špatné korekce nebo nedostatečné korekce zraku,
2/ doporučení optimální korekce pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu,
3/ upozornění na nebezpečnost brýlí tzv. „hotovek,“
4/ vysvětlení výhod kontrol zraku ve specializovaných optikách, které mají oprávnění k měření zraku
Realizační tým:

 

  


Představení osvětové kampaně
BEZPEČNĚ ZA VOLANTEM PÉČE O ZRAK 2018

Již šestým rokem pořádá MSOO, o.s., (Mezinárodní sdružení optiků a optometristů ČR) ve spolupráci s krajskými a okresními městy a jejich informačními centry osvětovou kampaň Bezpečně za volantem – péče o zrak. Záštitu nad touto kampaní převzal BESIP Ministerstva dopravy.

Hlavními partnery jsou: společnost Bausch Lomb, výrobce a distributor kontaktních čoček, společnosti Rodenstock, výrobce a distributor brýlových čoček, a společnost New Line Optics, distributor značkových brýlových obrub.

Zahájení kampaně proběhne 30.dubna 2018 formou billboardů v trvání 1měsíce, distribucí publikací Bezpečně za volantem – péče o zrak na informační centra v ČR a následně pak v měsíci červnu proběhne screening zraku účastníkům silničního provozu ve vybraných městech v prostorách informačních center nebo na místech k tomu určených ve všech krajích ve spolupráci s optometristy a koordinátory BESIPU Ministerstva dopravy.

Co je cílem osvětové kampaně

Pravidelným pořádáním osvětové kampaně Bezpečně za volantem – péče o zrak chceme zapůsobit a oslovit co nejvíce účastníků silničního provozu, a to především řidiče motorových vozidel, aby nepodceňovali pravidelné kontroly svého zraku a aby při řízení motorového vozidla používali korekci, kterou jim jejich optik nebo oční lékař doporučí.

Na trhu s oční optikou máme široký výběr brýlových skel pro řidiče, která usnadní vidění při snížené viditelnosti, např. Vlivem nepříjemných odlesků při dešti, sníženého vidění v mlze nebo za šera.

UPOZONĚNÍ: Čím jsou nebezpečné Brýle „HOTOVKY“

Důležitou informací pro širokou veřejnost je i fakt nesprávného používání tzv. BRÝLÍ HOTOVEK líbivého a lákavého designu, které si můžeme zakoupit v prodejnách řetězců, lékáren apod. za velmi nízkou cenu, která je však jen lákadlem pro nedostatečně informované uživatele.

Je nutné zdůraznit, že při dlouhodobém používání si můžeme nenávratně poškodit svůj zrak nebo způsobit nepříjemné bolesti hlavy. Tyto brýle je vhodné používat pouze jako „náplast“ do doby, než si pořídíte správné brýle nebo kontaktní čočky u svého optika.

CO JE SCREENING ZRAKU?

Screening – test zraku prováděný odborným týmem z MSOO ve složení optiků a optometristů na speciálním screeningovém přístroji prokáže, jak vidíte za šera, za mlhy, jaké máte prostorové vidění, jak vidíte na dálku a na blízko a zda máte v pořádku barvocit.

Specialisté test na místě vyhodnotí a případně doporučí odborné vyšetření – změření zraku ve specializovaných očních optikách – a zároveň poradí s řešením korekce při řízení motorového vozidla nebo pro práci v kanceláři apod.

Články, aktuality

Osvětová kampaň Bezpečně za volantem – péče o zrak s testováním zraku řidičů na silnicích za asistence dopravní policie a týmu specialistů Mezinárodního sdružení optiků se zaměřením na nutné kontroly zraku získala své prvenství ve světě v roce 2013 právě u nás v České republice a od té doby se koná každým rokem.
Mezinárodní sdružení optiků a samostatné oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR ve spolupráci s hlídkami dopravních policistů Policie České republiky nabízí řidičům a všem účastníkům silničního provozu test zraku v době nastupujícího podzimu, kdy se silně snižuje viditelnost.
Dne 21. května 2015 v prostorách kostela sv Markéty Břevnovského kláštera při charitativním koncertu pro nevidomé studenty Deylovy konzervatoře proběhlo vyhlášení Optiky roku 2015.
Víte, že každé šestnácté auto, které na silnici potkáme, může řídit někdo, kdo nevidí zrovna úplně dobře? Nebo že každé sté auto řídí člověk, který by za volantem vůbec neměl co pohledávat?
Vyzkoušejte ještě dnes víceúčelový roztok Biotrue - a zažijte pokročilou péči o kontaktní čočky inspirovanou fyziologií vašich očí.
Co má společného suchý zip a roztok pro kontaktní čočky?
V populaci se běžně vyskytují 3 druhy refrakčních vad, ke kterým v pozdějším věku přibývá stařecká vetchozrakost (presbyopie) a dále se mohou vyskytovat nejrůznější poruchy binokulárního vidění.
Bohužel se čas od času vyskytují situace, kdy klient není se svým očním specialistou (ať už oftalmologem, optometristou nebo optikem) z nějakého více či méně závažného důvodu spokojen.
V současnosti jsou k „měření zraku“, tedy vyšetření oční vady, kompetentní dvě profese - oční lékař a optometrista.
V první řadě je potřeba rozhodnout, kdy je lepší navštívit očního lékaře a kdy optometristu.
Měřením zraku máme na mysli vyšetření oční vady, tedy stanovení zda a jaká vada je přítomna a jaká je její hodnota.
O měření zraku panují mezi neodborníky většinou značně zjednodušené představy.
O zavedení povinného měření zraku řidičům z povolání v pravidelných intervalech, o statistikách, které vypovídají o korekci zraku řidičů, a co nám říká vyhláška, jsme se s ředitelem ŘDPP Ing. Leošem Tržilem bavili na podzim loňského roku. Dnes se ptáme na to, co se od té doby změnilo a jaké změny by do budoucna mohly nastat z hlediska legislativy.
Dlouhodobý upřený pohled na displej počítače, tabletu či mobilního telefonu se stal naprostým standardem moderní doby, jež však nadstandardně zatěžuje lidský zrakový systém.
Dnešní nositelé kontaktních čoček, kteří je používají pro korekci presbyopie, stále rozšiřují své řady. Vyžadují lepší vidění do blízka, aniž by museli dělat kompromis při dívání do dálky. Jsou to klienti, co chtějí nosit své kontaktní čočky tak, aby nepociťovali rozdíly ve vidění na různé vzdálenosti.
Při aktivním způsobu života, cestování a sportu bývají brýle často na obtíž. Nevyhovuje-li Vám vzhled v brýlích a chcete nosit sluneční brýle podle posledních módních trendů, pak zvažte nošení kontaktních čoček.
Článek pojednává o ortoptice, oboru zabývajícím se nápravou jednoduchého binokulárního vidění malých dětí. Dále se zabývá ortoptickými přístroji na vyšetření a léčbu jednoduchého binokulárního vidění.
Pokud se na hotovky podíváme z čistě legislativní stránky, o brýle by se jednat nemělo, ačkoliv jsou si velmi podobné.
Symptomy jako svědění, slzení či zarudnutí očí často brání v každodenních činnostech, ovlivňují výkon v práci, ve škole i při sportu a zároveň mají podstatný vliv i na náš vzhled.
Osvětová kampaň „Bezpečnost za volantem“ apeluje na všechny aktivní řidiče, kteří pravidelně nechodí na kontrolu zraku.
Jaký názor na tento fakt mají odborníci z řad dopravy a odborníci z řad optiky a optometrie?
Webdesign & hosting & Šumava: ŠumavaNet.CZ