KONTAKTNÍ ČOČKY PRO VÁŠ OSTRÝ ZRAK | SDRUŽENÍ OPTIKŮ - Mezinárodní sdružení optiků a optometristů

KONTAKTNÍ ČOČKY PRO VÁŠ OSTRÝ ZRAK

Záštita ředitele ŘSDP

Záštitu ředitele služby dopravní policie nad osvětovou komunikační kampaní "Bezpečně za volantem - Péče o zrak 2015" přejal 
plk. Ing. Tomáš LERCH
Dokument (pdf...)

Kontakt

Mezinárodní sdruženi
optiků a optometristů, o.s.

Právní forma : spolek
IČO: 228 97 917
L 5957 vedená u Krajského soudu v Plzni
zapsaného dne 1.ledna 2014

Datum vzniku:
16.března 2011
Sídlo:
Kolinec č.p. 12, 341 42 Kolinec       

Kancelář: 
Velichovská 1701/9
155 00 Praha 5

GSM: 731 409 667, 734 101 620

e-mail: info@sdruzenioptiku.cz

Seriál Víš, jak vidíš

1. díl

2. díl

3. díl

Osvětová kampaň „Bezpečně za volantem – PÉČE O ZRAK“, vstoupila do podvědomí veřejnosti v roce 2013, kdy probíhala na odstavných parkovištích v jednotlivých krajích ČR za asistence Dopravní policie a koordinátorů BESIPu. Mezinárodní sdružení optiků a optometristů se rozhodlo úspěšnou akci v letošním roce zopakovat v prostorách partnera kampaně, sítě čerpacích stanic Shell, za asistence optiků a optometristů. Přesná místa screeningu zraku naleznete na www.sdruzenioptiku.cz

Kampaň Bezpečně za volantem – Péče o zrak určená především řidičům motorových vozidel se sestává z bezplatného screeningu zraku.


V osvětové kampani „Bezpečně za volantem & Péče o zrak“ jde především o:

1/ seznámení s riziky špatné korekce nebo nedostatečné korekce zraku,
2/ doporučení optimální korekce pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu,
3/ upozornění na nebezpečnost brýlí tzv. „hotovek,“
4/ vysvětlení výhod kontrol zraku ve specializovaných optikách, které mají oprávnění k měření zraku
Realizační tým:

 

Kontaktní čočky pro váš ostrý zrak

Pokud při pohledu na blízko či do dálky mhouříte oči, abyste viděli ostře, pravděpodobně potřebujete korekci zraku. Běžně se pro korekci zraku používají dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. Volbu vhodného způsobu korekce je vždy třeba konzultovat s odborníkem, ale bude záležet také na Vašich preferencích.

Při aktivním způsobu života, cestování a sportu bývají brýle často na obtíž. Nevyhovuje-li Vám vzhled v brýlích a chcete nosit sluneční brýle podle posledních módních trendů, pak zvažte nošení kontaktních čoček.

Jaké typy kontaktních čoček jsou v současnosti dostupné?

Kontaktní čočky lze dle materiálu rozdělit na měkké a tvrdé. Tvrdé jsou skleněné a jejich výhodou je např. vyšší odolnost. Pro nositele, který s čočkami začíná, ale bývají zpočátku nepohodlné. Právě z důvodu většího komfortu oční specialisté doporučují měkké kontaktní čočky. Měkké kontaktní čočky starší generace, tzv. hydrogelové, mají vysoký obsah vody, jsou tedy vcelku pohodlné, ale voda zároveň působí jako bariéra pro kyslík. Proto byl vyvinut materiál silikon-hydrogel, který má nižší obsah vody, ale vysokou propustnost pro kyslík. Ta může být až 5násobně vyšší než u staršího materiálu hydrogelu.

Kontaktní čočky se dále rozlišují podle toho, jakou optickou vadu korigují. Nejběžnější je dalekozrakost a krátkozrakost. Na korekci těchto vad je na trhu velká nabídka nejrůznějších typů a značek kontaktních čoček. V těchto běžných dioptriích také můžete využít přidanou hodnotu čoček, a sice změnu barvy očí. Dalšími vadami, které je možné korigovat kontaktními čočkami, je astigmatismus (tzv. cylindrická korekce) a presbyopie (tedy zhoršené vidění do dálky i na blízko zároveň). V dnešní době lze vhodnými kontaktními čočkami nahradit i brýle na čtení.

Kontaktní čočky dle doby nošení

Jednorázové denní čočky jsou vhodné pro uživatele, kteří chtějí nosit kontaktní čočky jako doplněk k brýlové korekci. Jsou ideální pro příležitostné nošení – na sport, volnočasové či společenské aktivity. Nevyžadují žádné čištění nebo prostředky péče o kontaktní čočky. Každý den si vezmete nový pár čoček, který na konci dne jednoduše vyjmete a vyhodíte. Jednorázové denní čočky jsou také upřednostňovanou volbou pro citlivé nebo alergické oči (sezónní alergie nebo alergie na čisticí roztok).

Tip: Důležitým kritériem je samozřejmě pohodlí při nošení. Jednodenní kontaktní čočky DAILIES® AquaComfort Plus® uvolňují při každém mrknutí zvlhčující látky a nošení je proto pohodlné po celý den.

Měsíční čočky se zpravidla vyrábějí ve více variantách než jednorázové denní čočky, a tím je umožněn lepší výběr a aplikace. Nevýhodou je potřeba dodatečné péče a uchovávání v roztoku. U kontaktních čoček určených k opakovanému nošení je velmi důležitá propustnost pro kyslík a schopnost odolávat usazeninám. Měsíční kontaktní čočky AIR OPTIX® AQUA díky vysoké propustnosti pro kyslík*[1] poskytují zdravý a přirozený pocit po celý den a mají speciálně upravený povrch, který je mimořádně odolný proti usazeninám.

 

Je možné spát s kontaktními čočkami?

Většina lidí v čočkách spát nechce, ale mnohé profese takovou možnost vítají (sportovci, zdravotní sestry, hasiči). Flexibilitu v nošení volí lidé, kteří často cestují, studenti, maminky na mateřské dovolené.

Technologie některých kontaktních čoček vyrobených z vysoce prodyšného silikon-hydrogelu umožňuje občasné nebo i dlouhodobé přespávání v čočkách. Na našem trhu se můžete například setkat s čočkami AIR OPTIX® NIGHT&DAY® AQUA, které lze nosit nepřetržitě až 30 dnů a nocí. Volbu kontaktních čoček umožňujících nepřetržité nošení je vždy třeba konzultovat s očním specialistou.

Jak vypadá péče o čočky?

V současnosti je péče o čočky mnohem jednodušší než v minulosti. Nemusí se převařovat ani střídat různé roztoky v časově náročných procedurách. Na trhu jsou k dostání víceúčelové roztoky „vše v jednom“. Roztoky mohou být různě kompatibilní s různými typy materiálů, ze kterých jsou čočky vyrobeny. Proto je důležité používat pouze doporučené roztoky. Nejnovější generace víceúčelových roztoků je namíchána tak, aby umožnila ošetřit všechny typy měkkých čoček, včetně silikon-hydrogelových. Důležité je vždy čočky v těchto roztocích promnout a propláchnout. K dispozici jsou i moderní peroxidové roztoky pro vysoce účinnou dezinfekci, které jsou rovněž kompatibilní se všemi materiály používanými při výrobě kontaktních čoček.

 Uchovávání kontaktních čoček představuje zdroj kontaminace čoček a následné infekce. Důležitá je proto pravidelná výměna pouzdra na kontaktní čočky, zpravidla ho získáte v balení nově zakoupeného roztoku.

Jak začít s kontaktními čočkami

Vždy bychom měli začít schůzkou s očním specialistou. Máme na výběr navštívit optometristu v oční optice nebo očního lékaře. Ti jsou proškolenými specialisty na kontaktní čočky. Nejprve je nutné absolvovat vyšetření zraku, stavu očí a krátký rozhovor, aby odborník poznal naše očekávání od kontaktních čoček. Na tomto základě vybere vhodnou měsíční čočku, měsíční s možností prodlouženého nošení nebo jednodenní kontaktní čočku.

Stěžejním bodem této návštěvy je zácvik v používání kontaktních čoček. Při odchodu musí být uživatel schopen čočku si bezpečně nasadit, vyjmout a také o ni správně pečovat. Zákazník odchází s jedním párem čoček, v případě denních čoček to bývá 5 párů, a roztokem pro péči o kontaktní čočky. Ke specialistovi se vrací zhruba po prvním týdnu nošení, aby absolvoval kontrolní vyšetření.

Co říci pacientům, kteří chtějí nakupovat čočky a roztoky přes internet?

Uživatel by neměl měnit model nebo značku jen proto, že jiná firma nabízí lepší ceny. Jediný bezpečný způsob je dodržovat schéma následných kontrol a ověřovat si pravidelně vhodnost aplikovaných čoček. Ve snaze toto zajistit vyžadují některé webové stránky a dokonce i legislativa v některých zemích, zejména v Británii a v USA, aby současně s objednávkou byl předložen také písemný předpis, který vystavil oční specialista.

Je potřeba mít na paměti další skutečnosti. Existuje mnohem větší pravděpodobnost, že se na internetu budou prodávat padělané čočky a prostředky péče o ně, spíše než v registrované praxi očního specialisty. Mnoho očních specialistů ochotně zašle čočky a čisticí roztoky svým zákazníkům, kteří dochází na pravidelné kontroly. Řada specialistů také nabízí programy celoroční péče, kdy nositel platí poplatky za profesionální ošetření specialistou a čočky a prostředky péče o ně získá za zvýhodněné ceny.

Text a foto: archiv společnosti CIBA VISION®

Převzato z magazínu Brýle&Móda 2/2012

 



* Dk/t = 138 @ -3,00

Webdesign & hosting & Šumava: ŠumavaNet.CZ