VÝSLEDKY OSVĚTOVÉ KAMPANĚ „BEZPEČNOST ZA VOLANTEM – PÉČE O ZRAK“ DUBEN/KVĚTEN 2013 | SDRUŽENÍ OPTIKŮ - Mezinárodní sdružení optiků a optometristů

VÝSLEDKY OSVĚTOVÉ KAMPANĚ „BEZPEČNOST ZA VOLANTEM – PÉČE O ZRAK“ DUBEN/KVĚTEN 2013

Záštita ředitele ŘSDP

Záštitu ředitele služby dopravní policie nad osvětovou komunikační kampaní "Bezpečně za volantem - Péče o zrak 2015" přejal 
plk. Ing. Tomáš LERCH
Dokument (pdf...)

Kontakt

Mezinárodní sdruženi
optiků a optometristů, o.s.

Právní forma : spolek
IČO: 228 97 917
L 5957 vedená u Krajského soudu v Plzni
zapsaného dne 1.ledna 2014

Datum vzniku:
16.března 2011
Sídlo:
Kolinec č.p. 12, 341 42 Kolinec       

Kancelář: 
Velichovská 1701/9
155 00 Praha 5

GSM: 731 409 667, 734 101 620

e-mail: info@sdruzenioptiku.cz

Osvětová kampaň „Bezpečně za volantem – PÉČE O ZRAK“, vstoupila do podvědomí veřejnosti v roce 2013, kdy probíhala na odstavných parkovištích v jednotlivých krajích ČR za asistence Dopravní policie a koordinátorů BESIPu. Mezinárodní sdružení optiků a optometristů se rozhodlo úspěšnou akci v letošním roce zopakovat v prostorách partnera kampaně, sítě čerpacích stanic Shell, za asistence optiků a optometristů. Přesná místa screeningu zraku naleznete na www.sdruzenioptiku.cz

Kampaň Bezpečně za volantem – Péče o zrak určená především řidičům motorových vozidel se sestává z bezplatného screeningu zraku.


V osvětové kampani „Bezpečně za volantem & Péče o zrak“ jde především o:

1/ seznámení s riziky špatné korekce nebo nedostatečné korekce zraku,
2/ doporučení optimální korekce pro řidiče a ostatní účastníky silničního provozu,
3/ upozornění na nebezpečnost brýlí tzv. „hotovek,“
4/ vysvětlení výhod kontrol zraku ve specializovaných optikách, které mají oprávnění k měření zraku
Realizační tým:

 

  


Představení osvětové kampaně
BEZPEČNĚ ZA VOLANTEM PÉČE O ZRAK 2018

Již šestým rokem pořádá MSOO, o.s., (Mezinárodní sdružení optiků a optometristů ČR) ve spolupráci s krajskými a okresními městy a jejich informačními centry osvětovou kampaň Bezpečně za volantem – péče o zrak. Záštitu nad touto kampaní převzal BESIP Ministerstva dopravy.

Hlavními partnery jsou: společnost Bausch Lomb, výrobce a distributor kontaktních čoček, společnosti Rodenstock, výrobce a distributor brýlových čoček, a společnost New Line Optics, distributor značkových brýlových obrub.

Zahájení kampaně proběhne 30.dubna 2018 formou billboardů v trvání 1měsíce, distribucí publikací Bezpečně za volantem – péče o zrak na informační centra v ČR a následně pak v měsíci červnu proběhne screening zraku účastníkům silničního provozu ve vybraných městech v prostorách informačních center nebo na místech k tomu určených ve všech krajích ve spolupráci s optometristy a koordinátory BESIPU Ministerstva dopravy.

Co je cílem osvětové kampaně

Pravidelným pořádáním osvětové kampaně Bezpečně za volantem – péče o zrak chceme zapůsobit a oslovit co nejvíce účastníků silničního provozu, a to především řidiče motorových vozidel, aby nepodceňovali pravidelné kontroly svého zraku a aby při řízení motorového vozidla používali korekci, kterou jim jejich optik nebo oční lékař doporučí.

Na trhu s oční optikou máme široký výběr brýlových skel pro řidiče, která usnadní vidění při snížené viditelnosti, např. Vlivem nepříjemných odlesků při dešti, sníženého vidění v mlze nebo za šera.

UPOZONĚNÍ: Čím jsou nebezpečné Brýle „HOTOVKY“

Důležitou informací pro širokou veřejnost je i fakt nesprávného používání tzv. BRÝLÍ HOTOVEK líbivého a lákavého designu, které si můžeme zakoupit v prodejnách řetězců, lékáren apod. za velmi nízkou cenu, která je však jen lákadlem pro nedostatečně informované uživatele.

Je nutné zdůraznit, že při dlouhodobém používání si můžeme nenávratně poškodit svůj zrak nebo způsobit nepříjemné bolesti hlavy. Tyto brýle je vhodné používat pouze jako „náplast“ do doby, než si pořídíte správné brýle nebo kontaktní čočky u svého optika.

CO JE SCREENING ZRAKU?

Screening – test zraku prováděný odborným týmem z MSOO ve složení optiků a optometristů na speciálním screeningovém přístroji prokáže, jak vidíte za šera, za mlhy, jaké máte prostorové vidění, jak vidíte na dálku a na blízko a zda máte v pořádku barvocit.

Specialisté test na místě vyhodnotí a případně doporučí odborné vyšetření – změření zraku ve specializovaných očních optikách – a zároveň poradí s řešením korekce při řízení motorového vozidla nebo pro práci v kanceláři apod.

VÝSLEDKY OSVĚTOVÉ KAMPANĚ „BEZPEČNOST ZA VOLANTEM – PÉČE O ZRAK“ DUBEN/KVĚTEN 2013

Screening zraku probíhal na 17 vybraných stanovištích ve všech krajích České republiky ve spolupráci s Dopravní Policií ČR a Ministerstvem dopravy BESIP

Poprvé v České republice se konal screening zraku za asistence Dopravní policie ČR.

Tato akce získala prvenství ve screeningu zraku s dopravní policií na celém světě.

Generální partner: společnost Bausch Lomb, Hlavní partner: Hoya, výrobce a dodavatel brýlových skel. Partner: společnost Oculus, dodavatel optických přístrojů, Johnson+Johnson výrobce a dodavatel kontaktních čoček, společnost Exit 1, brýlové obruby Wekos, brýlové obruby Eni Marco, Optik Skrbková, Ineko optik, Joy optik, brýlové obruby Eye 2000, brýlové obruby Sover, Oční optika Hana Vaněčková, brýlová skla a obruby Mailshop.

Mediální partner: Rádio IMPULS

Screening v číslech

Celkem screeningu zraku využilo 589 osob, z toho 75% tvořili muži a 25% ženy. Jejich průměrný věk činil 45 let, nejmladšímu bylo 16 a nejstaršímu řidiči bylo 85 let.

Praha/ Praha 4 Bráník - 92 osob

Královéhradecký kraj/ Hradec Králové – 26 osob

Jihočeský kraj/ České Budějovice - 34 osob

Pardubický kraj/ Pardubice - 42 osob

Zlínský kraj/ Staré Město - 22 osob

Jihomoravský kraj/ Brno – 49 osob

Kraj Vysočina/ Jihlava - 29 osob

Plzeňský kraj/ Horšovský Týn - 29 osob

Olomoucký kraj / Prostějov – 16 osob

Moravskoslezský kraj/Krmelín – 25 osob

Ústecký kraj/ Děčín – 35 osob

Karlovarský kraj/ Karlovy Vary – 29 osob

Liberecký kraj / Liberec - 50 osob

Středočeský kraj/ D5– 32 osob

Středočeský kraj/ D1– 26 osob

Středočeský kraj/ D11– 23 osob

Středočeský kraj/ D5 Den řidičů– 30 osob

Zjištěné hodnoty ze screeningu

100% - 91%…………..38% účastníků

90% - 81%…..………..26% účastníků

80% - 71%…..………..22% účastníků

70% - 61%……….……..7% účastníků

60% - 51%……………...4% účastníků

50% a méně……….….3% účastníků

Z daných čísel vyplývá, že 86% z vyšetřených osob mělo zrakovou ostrost 71% a více, což je v pořádku alarmující je zbylých 14%, kteří měli zrakovou ostrost menší než 70%

zcela nevyhovujících 3% účastníků mělo zrakovou ostrost méně než 50% .

Závěr screeningu

z 589 testovaných osob celých 14% nemělo zrakové schopnosti takové, aby se mohli zúčastnit silničního provozu bez toho, aniž by měli zrak úplně v pořádku.

3% řidičů, by neměli v žádném případě usednout za volant. V přepočtu je to 17 osob z celkového počtu otestovaných řidičů

Webdesign & hosting & Šumava: ŠumavaNet.CZ