Právní forma : spolek
IČO: 228 97 917
L 5957 vedená u Krajského soudu v Plzni
zapsaného dne 1.ledna 2014
Datum vzniku:
16.března 2011
Sídlo:
Kolinec č.p. 12, 341 42 Kolinec
Kancelář:
Velichovská 1701/9
155 00 Praha 5
GSM: 731 409 667, 734 101 620
e-mail: info@sdruzenioptiku.cz
Kampaň Bezpečně za volantem – Péče o zrak určená především řidičům motorových vozidel se sestává z bezplatného screeningu zraku.
V osvětové kampani „Bezpečně za volantem &
Péče o zrak“ jde
především o:
Představení osvětové kampaně
BEZPEČNĚ ZA VOLANTEM PÉČE O ZRAK 2018
Již šestým rokem pořádá MSOO, o.s., (Mezinárodní sdružení optiků a optometristů ČR) ve spolupráci s krajskými a okresními městy a jejich informačními centry osvětovou kampaň Bezpečně za volantem – péče o zrak. Záštitu nad touto kampaní převzal BESIP Ministerstva dopravy.
Hlavními partnery jsou: společnost Bausch Lomb, výrobce a distributor kontaktních čoček, společnosti Rodenstock, výrobce a distributor brýlových čoček, a společnost New Line Optics, distributor značkových brýlových obrub.
Zahájení kampaně proběhne 30.dubna 2018 formou billboardů v trvání 1měsíce, distribucí publikací Bezpečně za volantem – péče o zrak na informační centra v ČR a následně pak v měsíci červnu proběhne screening zraku účastníkům silničního provozu ve vybraných městech v prostorách informačních center nebo na místech k tomu určených ve všech krajích ve spolupráci s optometristy a koordinátory BESIPU Ministerstva dopravy.
Co je cílem osvětové kampaně
Pravidelným pořádáním osvětové kampaně Bezpečně za volantem – péče o zrak chceme zapůsobit a oslovit co nejvíce účastníků silničního provozu, a to především řidiče motorových vozidel, aby nepodceňovali pravidelné kontroly svého zraku a aby při řízení motorového vozidla používali korekci, kterou jim jejich optik nebo oční lékař doporučí.
Na trhu s oční optikou máme široký výběr brýlových skel pro řidiče, která usnadní vidění při snížené viditelnosti, např. Vlivem nepříjemných odlesků při dešti, sníženého vidění v mlze nebo za šera.
UPOZONĚNÍ: Čím jsou nebezpečné Brýle „HOTOVKY“
Důležitou informací pro širokou veřejnost je i fakt nesprávného používání tzv. BRÝLÍ HOTOVEK líbivého a lákavého designu, které si můžeme zakoupit v prodejnách řetězců, lékáren apod. za velmi nízkou cenu, která je však jen lákadlem pro nedostatečně informované uživatele.
Je nutné zdůraznit, že při dlouhodobém používání si můžeme nenávratně poškodit svůj zrak nebo způsobit nepříjemné bolesti hlavy. Tyto brýle je vhodné používat pouze jako „náplast“ do doby, než si pořídíte správné brýle nebo kontaktní čočky u svého optika.
CO JE SCREENING ZRAKU?
Screening – test zraku prováděný odborným týmem z MSOO ve složení optiků a optometristů na speciálním screeningovém přístroji prokáže, jak vidíte za šera, za mlhy, jaké máte prostorové vidění, jak vidíte na dálku a na blízko a zda máte v pořádku barvocit.
Specialisté test na místě vyhodnotí a případně doporučí odborné vyšetření – změření zraku ve specializovaných očních optikách – a zároveň poradí s řešením korekce při řízení motorového vozidla nebo pro práci v kanceláři apod.
Screening zraku opět probíhal ve vybraných prostorách infocentra a městských úřadů ve všech krajích ČR. Počet screeningových míst 15
Hlavní partner: společnost Bausch Lomb, výrobce a distributor kontaktních čoček, partner: společnost ESSILOR výrobce a dodavatel brýlových skel, Rodenstock výrobce a dodavatel brýlových skel,, Alcon výrobce a dodavatel kontaktních čoček, Nex Line Optix Enni Marco, Oční optika Horní Počernice, Optik Skrbková, Falhar optik, Konvex Recept Optika a Exklusive Cars,.
Testování zraku probíhalo na speciálním screeningovém přístroji, VISIOTESTU společnosti ESSILOR
Screening v číslech
Celkem screeningu zraku využilo 1080 osob, z toho 72% tvořili muži a 28% ženy. Jejich průměrný věk činil 45 let, nejmladšímu bylo 18 a nejstaršímu řidiči bylo 69 let.
Hlm Praha/ Praha 13 – 123 osob
Královéhradecký kraj / Hradec Králové - 114 osob
Jihočeský kraj/ Písek – 80 osob
Olomoucký kraj/ Hranice – 79 osob
Pardubický kraj/ Přelouč – 82 osob
Zlínský kraj/ Uherské Hradiště – 67 osob
Jihomoravský kraj/ Brno – 102 osob
Kraj Vysočina/ Jihlava – 66 osob
Plzeňský kraj/ Rokycany – 75 osob
Moravskoslezský kraj/ Fulnek – 112 osob
Ústecký kraj/ Ústí nad Labem – 102 osob
Karlovarský kraj/ Karlovy Vary – 72 osob
Liberecký kraj/ Česká Lípa – 126 osob
Středočeský kraj/ Beroun – 128 osob / Poděbrady - 82
Zjištěné hodnoty ze screeningu
100% - 91%…………..47% účastníků
90% - 81%…..………..24% účastníků
80% - 71%…..………..15% účastníků
70% - 61%……….……..5% účastníků
60% - 51%……………...5% účastníků
50% a méně……….….4% účastníků
Z daných čísel vyplývá, že 86% z vyšetřených osob mělo zrakovou ostrost 71% a více, což je v pořádku alarmující je zbylých 14%, kteří měli zrakovou ostrost menší než 70%
zcela nevyhovující 4% účastníků mělo zrakovou ostrost méně než 50% .
Závěr screeningu
z 1080 testovaných osob celých 14% nemělo zrakové schopnosti takové, aby se mohli zúčastnit silničního provozu bez toho, aniž by měli zrak úplně v pořádku
4% řidičů, by neměli v žádném případě usednout za volant.