ALERGIE, OČNÍ ALERGIE... JAK NA NĚ? | SDRUŽENÍ OPTIKŮ - Mezinárodní sdružení optiků a optometristů

ALERGIE, OČNÍ ALERGIE... JAK NA NĚ?

Alergie, oční alergie... jak na ně?

Alergie jsou celosvětově rozšířený problém. V České republice samotné se udává přes 2 miliony osob, které trpí alergií.1 Výskyt alergií je ovšem i nadále na vzestupu.

Jaro může být obzvláště obtížným obdobím pro ty, kteří jsou postiženi sezónními očními alergiemi.2 Symptomy jako svědění, slzení či zarudnutí očí často brání v každodenních činnostech, ovlivňují výkon v práci, ve škole i při sportu a zároveň mají podstatný vliv i na náš vzhled.

Poslední průzkum mezi 755 pacienty s vadou zraku, kteří trpí alergií, odhalil, že více než 40 % z nich denně trpí lehkou až střední oční alergií.3

Příznaky očních alergií

Nejčastějšími příznaky očních alergií jsou:

•          začervenalé oči
•          svědění očí
•          pocit pálení
•          slzení
•          nateklé oči
•          pocit písku v očích

Tyto příznaky mohou být dále provázeny svěděním v nose, rýmou, pokašláváním či kašlem nebo bolením hlavy. Mnoho alergiků se také potýká s dočasně zamlženým viděním. Alergici se často cítí neproduktivně, jsou unavení a mají potíže se soustředit.

Kontaktní čočky mohou v mnoha případech nosit i alergici, a to dokonce i během své pylové sezony.

Na vícedenních kontaktních čočkách se mohou v průběhu jejich použití usazovat neviditelné alergeny, jako jsou pyly nebo spory plísní. Ty pak mohou v oku alergika vyvolávat podráždění. Alergií podrážděným očím nesvědčí ani konzervační a dezinfekční látky obsažené v čisticích roztocích pro ošetřování kontaktních čoček.

KONTAKTNÍ ČOČKY NA JEDNO POUŽITÍ JSOU ZDRAVOU VOLBOU PRO MNOHO ALERGIKŮ.

Pro řadu lidí představují účinný způsob zvládání příznaků očních alergií. Užívání nových, čerstvých čoček každý den minimalizuje hromadění alergenů a dráždivých látek, které se mohou usazovat na čočkách s plánovanou výměnou. Klinický výzkum3 prokázal, že jednodenní kontaktní čočky 1-DAY ACUVUE® MOIST®, v porovnání s čočkami s delší než 2týdenní výměnou, poskytnout mnohým lidem s mírnými alergickými potížemi větší komfort pro oči.

Oční alergie nemusí nutně znamenat, že se musí přestat nosit kontaktní čočky.

Používání jednodenních kontaktních čoček (po použití se na konci dne vyhazují) limituje nejen povrchové hromadění dráždivých alergenů, ale také nevyžadují použití čisticích roztoků. Po použití čočky jednoduše vyhodíte a další den použijete nový pár. Nejjednodušším řešením tedy pro alergiky bývá přechod na jednodenní kontaktní čočky, jako jsou například 1-DAY ACUVUE® TruEye® nebo 1-DAY ACUVUE® MOIST®. Do kontaktu s povrchem oka se tak každý den dostanou pouze zaručeně nové, čisté čočky. Navíc je používání jednodenních čoček pohodlnější a časově méně náročné než používání čoček vícedenních – nemusí se každý den čistit a starat se o jejich uchovávání.

Kontaktní čočky zároveň umožňují nošení běžných slunečních brýlí, které oči také zčásti ochrání před nálety alergenů ve venkovním prostředí. Jednodenní kontaktní čočky ACUVUE® vám navíc poskytují i dodatečnou ochranu proti UV záření, které k očím běžně proniká i ze stran, kolem obrouček slunečních brýlí.4

Díky moderním technologiím, jako je technologie LACREON®, jsou čočky ACUVUE® stále krásně vlhké a pomáhají udržovat slzný film na oční rohovce stabilní v celém průběhu jejich nošení. Čočky tak zůstávají pohodlné po celý den.5

Další informace se dozvíte na webové stránce věnované specificky problematice alergií a nošení kontaktních čoček: www.ocnialergie.cz

1. http://alergie.zdrave.cz/ 2. Katelaris CH, Bielory L. Evidence-based study design in ocular allergy trials. Current Opinion Allergy Clinical Immunology 2008;8(5):484-488. 3. On-line průzkum o očních alergiích provedený v USA společností Harris Interactive©; N=755 pacientů s vadou zraku ve věku 18+, kteří trpí očními alergiemi; srpen 2010 (na některé otázky odpověděla pouze část dotazovaných – v těch případech byla analýza provedena na relevantní části vzorku respondentů). 4. Kontaktní čočky s UV filtrem nenahrazují sluneční brýle s UV filtrem, protože nezakrývají celé oko a jeho okolí. 5. Veys J and Meyler J. Do new daily disposable lenses improve patient comfort? Optician, 2006; 6046 (231): 34-36.
  2.

Text a foto: archiv společnosti Johnson&Johnson